ТРАВМИ ОКА

Травми очей у дітей


З усіх органів чуття людини орган зору є особливо важливим. Але дуже часто безглузда випадковість призводить до пошкоджень очей. Це може здатися несподіваним, але більшість важких ушкоджень очей виникають зовсім не в екстремальних умовах, а під час ігри, спортивних тренувань або в побуті.
Наприклад, іноді батьки помилково закапують в очі нашатирний спирт, йод, викликаючи цим найтяжкі опіки очей. Опік можуть викликати також кристали марганцівки, які використовуються для приготування ванн.
Коли дитина починає ходити, ймовірність травматизму збільшується: падіння, удари об кути меблів, необережне поводження з виделкою, ножем, ножицями, спицями та іншими гострими предметами. Найчастіше поранення очей діти завдають один одному під час ігор (стрільбі з самострілів, іграшкових пістолетів пластиковими кульками), вибухів, проведення хімічних дослідів поза школою.
Діти ще не вміють тверезо оцінити ситуацію і правильно розрахувати свої сили. Під час активної  гри вони іноді переоцінюють свої можливості і не можуть уникнути небезпечних травматичних моментів. Також дуже часто у дітей травми очей трапляються через безглузді випадки - невдалого збігу обставин, чиєїсь помилки або необережності.
До 70% поранень і опіків, а також до 85% тупих травм спостерігаються у дітей шкільного віку. Решта припадає на дошкільнят. У дітей віком до 2 років пошкодження очей носять виключно спорадичний характер.

Безпечних травм ока не буває!

Іноді пошкодження не можна визначити візуально,  поверхня ока здається здоровою, але, тим не менш, всередині органу відбуваються несприятливі зміни.  У цьому і полягає небезпека травми ока - вона може ховатися набагато глибше, ніж звичайна подряпина. Наслідки перенесеної травми очей часто непередбачувані, а прогноз залежить в першу чергу від особливості самої травми (вид, ступінь ураження, тривалість впливу), а також від своєчасності надання кваліфікованої допомоги. Небезпечна травма може спровокувати раптове зниження зору, навіть його втрату. Приблизно 10% дітей після травм стають інвалідами по зору!
Пам'ятайте: суб'єктивні відчуття, що виникають при ушкодженні очей, далеко не завжди відображають істинний обсяг поразки структур ока! При будь-якій, навіть незначній, на перший погляд, травмі ока необхідно терміново показати дитину лікарю-офтальмологу.

Пошкодження очей у дітей можуть носити характер проникаючих і непроникаючих поранень, тупих травм та опіків.

Проникаючі травми є найбільш небезпечними і наносяться гострими предметами або дрібними предметами, що рухаються з великою швидкістю (наприклад, кинутим каменем). Особливу небезпеку являють ті поранення, в результаті яких відбувається проникнення глибоко в око сторонніх тіл (скалок скла, бурульок тощо). Такі поранення очного яблука супроводжуються втратою зору, протікають важко і загрожують серйозними ускладненнями. Проникаючі поранення характеризуються ушкодженнями очного яблука і часто супроводжуються порушеннями внутрішніх структур ока. Симптоми: зміна зовнішнього вигляду ока (видна відкрита рана, припухлість або набряк), крововилив або кровотеча, попадання в око стороннього предмета, зміна форми зіниці, зниження гостроти зору. При цих пораненнях ні в якому разі не можна намагатися самостійно видалити стороннє тіло, так як це може призвести до ще більшого пошкодження ока. Дитину потрібно терміново доставити до лікарні.

Непроникаючі травми класифікують на тупі і такі, при яких страждає допоміжний апарат ока - повіко, сльозові  шляхи або кон’юнктива. Тупі пошкодження  виникають під час удару тупим предметом (м’ячем, кулаком, пластиковою кулькою,  яблуком, каштаном). У зимовий час зростає ризик удару або тупої травми ока, до чого може призвести удар сніжком, випадкове потрапляння пробки від пляшки або невдале падіння на лід. Очне яблуко при цьому не порушується, але з’являються тріщини, розриви внутрішніх структур, набряк і крововилив в око, пошкодження сітківки, що тягне за собою різке зниження зору. У 50 відсотках випадків подібні травми ока закінчуються односторонньою сліпотою.

Для того щоб визначити, чи відбулося зниження зору, потрібно по черзі закрити дитині хворе та здорове око і запитати , чи є зміни в зображенні. Крім того, якщо у дитини раніше було виявлено ​​короткозорість чи будь-які захворювання сітківки очей, то навіть у випадку найнезначнішої травми, яка не заподіяла болю  і видимих ​​пошкоджень,  і зовсім не турбує дитину, необхідно показати малюка лікарю.  Не можна відкладати до наступного дня похід до лікаря.

При очних травмах ні в якому разі не можна робити такі дії:
  1. Терти око;
  2. Наносити мазі на пошкоджене місце;
  3. Гріти уражене місце;
  4. При попаданні чужорідного тіла - намагатися самостійно витягти його 
    (це може ще більше пошкодити око).

Перша допомога при пораненнях ока:

  1. ні в якому разі не намагатися самотужки витягти сторонній предмет, що викликав кровотечу!
  2. знеболювання (анальгетик всередину і місцево на рану - новокаїн, алкан, інокаїн або інший).
    промивання рани стерильним розчином будь-якого антисептика (у крайньому випадку - кип’яченою водою). При попаданні на слизову або рогову оболонку дрібного стороннього тіла слід спробувати змахнути смітинку чистим ватяним тампоном (якщо її видно) або промити око.
  3. асептична транспортна пов’язка - накласти на травмоване око стерильну пов'язку, що давить, яка зменшить кровотечу і не допустить потрапляння інфекції в рану (якщо під рукою немає стерильного бинта і тампонів, можна використовувати будь-яку чисту пропрасовану бавовняну тканину: один шматочок згорнути валиком і розташувати по центру ока, а зверху розташувати інший шматочок,який повністю закриває область травми, і закріпити обидва стрічкою або паском через голову);
  4. термінове транспортування в лежачому положенні до травмпункту або до окуліста в очне відділення лікарні (якщо є спеціалізований травмпункт, то краще туди). При цьому потрібно дотримуватися важливого правила - навіть якщо постраждало тільки одне око, неушкоджене око теж обов’язково потрібно закрити. Це пов’язано з тим, що при пошкодженні органів зору можуть бути несподівані реакції з боку центральної нервової системи, так як вона сприймає інформацію одночасно від двох очей. Дитині потрібно забезпечити спокій.
  5. хворого краще не годувати до огляду фахівця і вирішення питання про хірургічне втручання (їжа може відстрочити введення наркозу і, отже, початок операції). 

Перша допомога при опіках ока:

При опіках очей першу допомогу слід надавати негайно!

Перша допомога при опіках починається з видалення з обличчя і з-під повік опікових компонентів. Далі має бути тривале (протягом 15-20 хвилин) промивання очей проточною водою (краще зі спринцівки). Слід сказати окремо про хімічні опіки: якщо відомий травмуючий агент, то очі промивають антидотами:
  1. при кислотному опіку - 2%-ним розчином питної соди;
  2. при лужному - 3%-ним розчином борної кислоти (лужні опіки більш підступні і максимально проявляються  іноді на 3-й день, так що ретельне очищення  травмуючого агента дає більш сприятливий прогноз).
Особливо небезпечним є звичайний силікатний клей - це дуже їдка лужна речовина, що викликає сильні опіки очей, аж до втрати оком функцій і навіть субатрофії очного яблука.
Знеболення при хімічних опіках застосовується, як і при пораненнях. Необхідне термінове транспортування в очне відділення або травмпункт.

Перша допомога при тупий травмі ока:

  1. око не можна терти (це викличе роздратування, до того ж ви можете занести інфекцію).
  2. чужорідне тіло (наприклад, частина снігу або фрагмент сухої гілочки) необхідно видалити сухим стерильним тампоном або кутом чистого носовичка. Для цього нижню повіку слід відтягнути вниз (або вивернути верхню), прибрати чужорідний предмет, після чого промити око теплим свіжозавареним чаєм.
  3. закапати 2-3 краплі альбуциду (причому, робити це треба грамотно: ретельно вимити руки перед закапуванням, закопувати одночасно в кожне око по 1 краплі, а після закапування полежати з закритими очима 5-7 хвилин, видаливши залишки крапель з віка чистою серветкою або ватяною кулькою).

Контузії очного яблука

Виникають при прямому (удар) або непрямому (падіння, струс) впливі на око. Травма супроводжується крововиливом, в деяких випадках виникає також перелом стінок очниці. Лікування таких травм ока в більшості випадків консервативне, прогноз при своєчасній діагностиці сприятливий.

Профілактика очного травматизму

 Хочу нагадати, що профілактика завжди була, є і буде найефективнішою, найпростішою та доступною стратегією збереження зору.  Профілактика повинна починатися з уважності батьків і вихователів до дітей. Необхідно пояснювати, як користуватися побутовою технікою, оцінюючи вік дитини. Важливо, щоб місця ігор і прогулянок були віддалені від будівництв і звалищ. Дітям у руки не повинні потрапляти вибухо- та вогненебезпечні предмети, зброї, хімічні реактиви, робочі інструменти (крім уроків праці). Профілактика опіків у дітей полягає у зберіганні подалі від них їдких побутових рідин, недопущення до ліків. У більш старших вікових групах потрібне навчання техніці безпеки при використанні побутових приладів (плита, холодильник, праска, різні аерозольні речовини).
Своєчасність звернення до лікаря, відповідно кваліфікована і своєчасна допомога - теж профілактика травм, а точніше, їх ускладнень.
На жаль, частина травм, і досить серйозних, може бути оцінена неправильно (діти приховують її, немає больового синдрому, батьки не помітили через неуважність), і дитина потрапляє до фахівця пізно, коли адекватну і повноцінну допомогу надати вже неможливо, що призводить до втрати функцій ока та придаткового апарату.
Батьки повинні пам’ятати, що органи зору є найбільш важливим з усіх людських органів чуття, адже завдяки зору людина отримує до 90% інформації. Для попередження небезпечних нещасних випадків - не залишайте дітей без нагляду і з самого раннього віку вчіть їх берегти свої оченята!

Немає коментарів:

Дописати коментар