НДСТ

Чому батькам важливо знати, що таке НДСТ?

Недиференційована дисплазія сполучної тканини (НДСТ) – це стан, при якому сполучна тканина формується неправильно, з вадами. При вроджених дефектах сполучної тканини замість утворення «нормального» колагену утворюється колаген, що швидко руйнується.

Сполучна тканина є у всіх органах людського тіла, вона забезпечує нормальну рухливість. До її складу входять різні види білка – колаген, еластин, фібрилін тощо. Сполучна тканина має різну структуру та щільність, це залежить від того, в якому органі вона знаходиться. Щільність надає колаген, а еластин робить тканини пухкими. Коли відбувається порушення (мутація генів, що кодують синтез і просторову організацію колагену), колагенові та еластинові ланцюжки формуються неправильно – змінюються темпи синтезу і збірки колагену й еластину, синтезується незрілий колаген, порушується структура колагенових і еластинових волокон внаслідок їх недостатньої поперечної зшивки. У дитини формується неповноцінна сполучна тканина з гіршими властивостями – збільшенням розтягування і зменшенням механічної міцності її структур, що може впливати на роботу всіх органів, зокрема суглобів, хребта, серця, зору. 

При народженні дитини із НДСТ ознаки дисплазії виражені слабко, вони починають проявлятися у віці від 3 місяців. Із часом, особливо за несприятливих екологічних умов, на тлі порушень харчування, частих інфекційних захворювань, стресів наростає як кількість диспластичних ознак, так і ступінь їх вираженості.
 

 Які симптоми НДСТ у різні вікові періоди?

🔹 у немовлят це найчастіше мала вага, недостатня довжина тіла, непропорційно довгі і тонкі руки та ноги, стопи, кисті, пальці;
🔹 на 1-му році життя можливий рахіт, слабкість м’язів (гіпотонія), підвищена рухливість суглобів;
🔹 у дошкільнят може розвиватися сколіоз, плоскостопість, деформація грудної клітки;
🔹 у молодших школярів сполучнотканинна дисплазія проявляється
короткозорістю (міопією), можливі проблеми із зубощелепним апаратом;
🔹 у підлітків (11-16 років) можливі сколіоз, деформації хребта та грудної клітки, пролапс клапанів серця, розтяжки на шкірі стегон і живота.



Чому важливо знати про НДСТ?

Багато проявів цього стану помітні не одразу, а з’являються поступово. Дитина з недиференційованою ДСТ може пред’являти масу неспецифічних скарг: головний біль, швидка загальна стомлюваність, біль у животі, нестійкий стілець (чергування запорів і проносів), здуття живота, поганий зір. Особливо важливі спосіб життя, харчування, рівень фізичної активності та загальний стан здоров’я дитини. Турботливе ставлення, своєчасне спостереження лікаря та корекція способу життя допоможуть зменшити прояви НДСТ і покращити якість життя дитини.

👶 Діти з ознаками НДСТ повинні проходити комплексне обстеження для встановлення функціональних змін з боку органів та систем, щоб забезпечити своєчасне призначення профілактичних заходів, а за потреби — адекватного лікування. 
✨ Лікування дисплазії сполучної тканини включає прийом медикаментів, які сприяють кращому виробленню колагену, стимулюють обмінні процеси, зміцнюють імунітет, а також передбачає дотримання режиму, помірні фізичні навантаження та вправи, повноцінне збалансоване харчування.


Чи впливає НДСТ на зір?

При вроджених дефектах сполучної тканини НДСТ спостерігаються характерні зміни з боку очей:
🔹 симптом «блакитних» склер,
🔹 підвивих кришталика,
🔹 аномально плоска рогівка,
🔹 збільшення довгої осі очного яблука,
🔹 міопія,
🔹 гіпопластична райдужна оболонка ока або гіпопластичний коловий м’яз ока,
🔹 епікантус,
🔹 енофтальм,
🔹 скошені донизу очні щілини (антимонголоїдний розріз очей),
🔹 радіально-лакунарний тип райдужної оболонки ока.
🔹 Розвивається косоокість, міопія, відшарування сітківки.

✨ Регулярні огляди офтальмолога допоможуть вчасно помітити проблеми, що потребують уваги.
✨ Важливо не пропускати регулярні перевірки зору у віці 1, 3 і 6 місяців, надалі - двічі на рік. Це допоможе вчасно помітити будь-які відхилення в розвитку зорових функцій.
Турбота та постійне спостереження допоможуть зберегти здоров’я дитини та забезпечити їй якісне життя.
 

Прояви (фени) НДСТ

Прояви НДСТ класифікують за зовнішніми і вісцеральними (пов’язаними зі зміною внутрішніх органів) ознаками (фенами). Пацієнти з НДСТ вже в пренатальний та ранній постнатальний періоди мають морфо-функціональні зміни багатьох внутрішніх органів та систем, які в подальшому можуть прогресувати по мірі розвитку порушень та поглиблення недостатності компенсаторних механізмів. Тому діти з ознаками НДСТ повинні проходити комплексне обстеження для встановлення функціональних змін з боку органів та систем, щоб забезпечити своєчасне призначення профілактичних заходів, а за потреби — адекватного лікування.



 💙 Як підтримати дитину з НДСТ?


Лікування дисплазії сполучної тканини включає комплексний підхід:
✅ препарати, що покращують вироблення колагену та підтримують обмінні процеси,
✅ зміцнення імунітету,
✅ збалансоване харчування,
✅ помірна фізична активність та спеціальні вправи.

Якщо у вашого малюка є особливості розвитку, які викликають запитання – не хвилюйтеся, ви не самі – лікарі завжди готові допомогти та підтримати вас, допомогти знайти найкращі шляхи підтримки здоров’я вашої дитини! 💙

#дисплазіясполучноїтканини дст

Офтальмологічний центр Наталії Мержиєвської

Прийом лікаря: з 14 год. до 18 год.  (крім сб., нд.)
Дитячий ортоптичний кабінет:  з 10 год. до 18 год.

https://www.instagram.com/ophthalmiccenter/p/DFpjAgHsGEN/

Коментарі

Популярні публікації