ВІТАМІНИ

Вітаміни для очей

Для відновлення зору важливо раціонально харчуватися, дотримуватися світлового режиму, виключити стреси і надмірні перевантаження зорового аналізатора, додати в режим дня помірні фізичні навантаження, у тому числі і спеціальні вправи для очей, покликані поліпшити  акомодаційні  можливості очей, нормалізувати сон і виділити необхідний для відпочинку очних м'язів час.
Всі вправи для зору, своєчасний відпочинок і здоровий сон повинні бути доповнені оптимальним набором вітамінів, які ми цілком можемо отримати з правильно складеного раціону.
Вітаміни служать біологічними регуляторами хімічних реакцій обміну речовин, що протікають в організмі, беруть участь в утворенні ферментів і тканин. підтримують захисні властивості організму в боротьбі з інфекціями.

Вітаміни не поліпшують оптичні властивості очей (у сенсі - далекозорість, короткозорість), але покращують стан сітківки, зорового нерва, макули (жовтої плями), і, що дуже важливо, перешкоджають настанню сліпоти.

Дитячі очі тепер «працюють» нарівні з дорослими. А як же - треба ж і телевізор подивитися, і в комп'ютерні ігри пограти. При цьому і домашні завдання ніхто не відміняв. Тому діти потребують вітамінів для очей нітрохи не менше, ніж дорослі. Тільки не давайте дітям ті таблетки, що приймаєте самі. Адже надлишок вітамінів може завдати організму шкоди не менший, ніж їх недолік. Випускаються спеціальні вітаміни для очей для дітей, враховуючи вікову потребу в тій чи іншій діючій речовині.

Вітаміни для очей повинен призначити лікар!

Хоча практично всі вітамінні комплекси продаються в аптеках без рецепта, безконтрольно застосовувати вітаміни для очей все ж небажано. Навіть якщо на обрані вами вітаміни для очей відгуки в інтернеті найпозитивніші - це зовсім не означає, що вони підійдуть і для вас. Ви можете, звичайно, запитати поради у знайомих, прочитати анотації на вітамінні препарати, вивчити інформацію в інтернеті. Але все-таки пам'ятайте: найкращі вітаміни для очей - ті, які призначив лікар-окуліст саме вам, після ретельного огляду. Адже ваші очі унікальні і неповторні!
Щоб забезпечити собі хороший зір, крім повноцінного, збалансованого харчування, необхідне надходження в організм достатньої кількості вітамінів. Медикам добре відомо, що очі особливо потребують вітамінів А, В і С. 
Як ми знаємо, вітаміни - це органічні речовини, які необхідні для життєдіяльності організму, вони надходять в організм з продуктами харчування. Коли мова йде про профілактику проблем із зором, зовсім не обов'язково приймати вітамінні препарати, достатньо щоб ваш раціон включав в себе продукти, які містять необхідні для поліпшення зору вітаміни. Найбільш важливі для нас вітаміни та їх джерела:

Вітамін А

Вітамін А (ретинол, або вітамін зору, як його ще називають) - відноситься до жиророзчинних, є похідним ретинової кислоти. В організмі вітамін А підтримує процеси розмноження і росту клітин, імунний статус, а також функції зору. Вітамін А необхідний для підтримки роботи сітківки людського ока, він входить до складу зорового пігменту паличок сітківки ока - родопсина і зорового пігменту колб - йодопсина.
Природа завчасно відкладає в запасниках організму цей необхідний для життя вітамін. При повноцінному харчуванні в організмі створюються його великі запаси. І тільки через 2 - 3 роки, при повному виключенні вітаміну А з раціону, може розвинутися вітамінна недостатність, наслідками якої для очей є порушення колірного відчуття, погіршення зору в темряві («куряча сліпота»), відшарування сітківки. Це відбувається через зміни в сітківці і зорових нервах. 
Щоб уникнути гіповітамінозу, потрібно включати в раціон продукти, багаті вітаміном А, а також препарати ретинолу. Однак слід пам'ятати, що великі дози вітаміну А можуть викликати гіпервітаміноз. 
У чистому вигляді в рослинних продуктах вітамін А не міститься. У той же час багато з них (абрикоси, мигдаль, морква, шпинат, баклажан, спаржа, буряк, вишня, зелений лук, червоний перець, чорна смородина, персики,мандарини, диня тощо) містять каротин, який є провітаміном А, з якого в організмі утворюється вітамін А. Найбільш багатим джерелом каротину є: гарбуз, салат, червона морква, шпинат (листя), щавель. 
Вітамін А міститься виключно в продуктах тваринного походження, таких, як вершкове масло, яєчний жовток, печінка. А найбільш багаті вітаміном А печінка рогатої худоби, жир печінки тріски (риб'ячий жир), свиняча печінка. 

 Вітамін С

Вітамін С (аскорбінова кислота) - є водорозчинним вітаміном, бере участь у багатьох найважливіших реакціях, пов'язаних з окисно-відновними процесами, сприяє відновленню і загоєнню тканин, підвищує стійкість організму до стресу, забезпечує нормальну роботу імунної системи. Аскорбінова кислота синтезується всіма рослинами і багатьма тваринами. У людини в організмі ферменти, які впливають на синтез аскорбінової кислоти, відсутні. 
Вітамін С захищає кришталик від утворення вільних радикалів, особливо тих, поява яких викликана дією ультрафіолетових променів, підтримує в кришталику нормальний рівень колагену, зміцнює склеру, покращує обмін в тканинах ока, покращує передачу зорового сигналу і сприйняття, зміцнює капіляри і запобігає розвитку захворювань сітківки, викликаних дією вільних радикалів і світла. Дослідження показало, що між вмістом вітаміну С і частотою захворюваності катарактою існує прямий зв'язок: в здоровому оці міститься достатньо вітаміну С, в той час як у хворих на катаракту людей його зміст значно нижчий.  Нестача аскорбінової кислоти може призвести до порушення нормальної структури очних тканин, ослаблення стінок судин і очних м'язів, спостерігається швидка стомлюваність очей, а тривалий її дефіцит здатний привести до дегенерації сітківки. Крім того вітамін С відповідає за збереження зорового нерва і рухливість очних м'язів, допомагає у відновленні зорових пігментів.
Щоденна доза в 500 мг вітаміну С надійно захистить від цього захворювання (така кількість вітаміну міститься в трьох склянках апельсинового соку). Оскільки вітамін С не виробляється в організмі людини, необхідно знати, що найбільш багаті аскорбіновою кислотою наступні продукти: шипшина, перець червоний, смородина чорна і червона, томати червоні, перець зелений солодкий, капуста цвітна, суниця, щавель, лимони, апельсини, мандарини, капуста білокачанна, агрус, цибуля зелена, горошок зелений свіжий, диня, вишня. При кулінарній обробці продуктів усередньому втрачається до 50% аскорбінової кислоти.
Нестача вітаміну С призводить до загальної слабкості, швидкої стомлюваності, шкірних крововиливів, кровоточивості ясен. Цілком природно, що такі порушення можуть впливати і на зір.

Вітаміни групи В вважаються вітамінами «нервової системи», які благотворно впливають на іннервацію очей (іннервація - постачання будь-якого органу або тканини нервовими волокнами або клітинами), вітаміни цієї групи забезпечують нормальне функціонування всієї зорової системи. 

Вітамін B

Вітамін B (Тіамін) - водорозчинний вітамін, відкритий Казимиром Функом в 1912 р. Він поклав початок всієї групи речовин, названих «вітамінами». Активно впливаючи на різні функції організму, тіамін може дати позитивний ефект при лікуванні різних захворювань. 
Тіамін широко поширений в природі, синтезується багатьма мікроорганізмами і рослинами, але в організм людини і вищих тварин надходить тільки з їжею. 
Найбільша кількість тіаміну міститься в наступних продуктах: дріжджі пивні сухі, арахіс, квасоля, горіхи волоські, крупа вівсяна, крупа гречана, борошно пшеничне шпалерна. 
Звичайна теплова обробка продуктів мало впливає на зміст тіаміну в їжі. Добова потреба в тіаміні залежить від характеру їжі і енергетичних витрат і становить 15-24 мг для дорослої людини. 
Випускається у вигляді таблеток для прийому всередину і розчинівдля внутрішньом'язового введення. Також тіамін входить до складу багатьох комплексів полівітамінів. 

Вітамін В 2

Вітамін В 2 (Рибофлавін) - також водорозчинний вітамін, бере участь у найважливіших окислювально-відновних процесах. Крім цього, рибофлавін входить до складу зорового пурпура, що захищає сітківку від шкідливого впливу ультрафіолетових променів, покращує колірний зір і запобігає виникненню таких серйозних захворювань як блефарити і кон'юнктивіти. Рибофлавін оберігає колбочки сітківки від занадто сильного світла. Недолік рибофлавіну призводить до погіршення зору. При пелагрі (захворювання, викликане нестачею в організмі вітамінів групи В; характеризується ураженнями шкіри, шлунково-кишкового тракту, а також психічними розладами) саме поразка колб сітківки робить їх надчутливими до світла. Під час Другої світової війни спостерігалося стан так званих «табірних очей» і сонячної сліпоти, яка вражала в'язнів концтаборів. Це пояснювалося пелагрою, викликаною браком вітаміну В у їжі. 
Якщо ви працюєте на сонці або часто відвідуєте пляжі і так далі, почніть вживати звичайне соняшникове насіння - невелику жменю чи дві на день, - і незабаром ви побачите, що зможете відмовитися від сонцезахисних окулярів. Самі переконайтеся, що в насінні соняшнику є щось таке, що дозволить вам витримувати навіть світло тропічного сонця без темних окулярів. 
Природа захищає насіння лушпинням, тому воно добре накопичує вітаміни, при цьому зберігаючи їх цінність протягом тривалого терміну. Насіння бажано їсти сирим, теплова обробка (смаження, підсушування), як би вміло вона не проводилася, знищує частину вітамінів. 
Багаті рибофлавіном не тільки насіння соняшнику, а й печінка, нирки, серце, молоко і молочні продукти, яйця і зелені овочі. Добова потреба в рибофлавіні для дорослого становить 19-39 мг. 
Потреба в рибофлавіні підвищується при різних захворюваннях і стресових станах. 
Недолік рибофлавіну в організмі, крім ураження слизової оболонки в кутах рота, губ, виражається змінами мови та лущенням шкіри навколо рота, на крилах носа, носогубних складках, можливо також погіршення зору. 
Лікування полягає в повноцінному харчуванні і призначення препаратів вітаміну В 2. 
Рибофлавін входить до складу багатьох комплексів полівітамінів. 

Вітамін В 3 

Вітамін В 3 (РР, ніацин, нікотинова кислота) - водорозчинний вітамін, один з основних представників вітамінів групи В, бере участь в окисно-відновних реакціях, забезпечує нормальний ріст, сприятливо впливає на жировий обмін і зниження холестерину в крові у хворих атеросклерозом. Нікотинова кислота покращуює гемодинаміку,  її рекомендується приймати для профілактики прогресування міопії (короткозорості) та її ускладнень і їх лікування.
Нікотинова кислота міститься в багатьох продуктах. Але вітамінна цінність продуктів залежить не тільки від кількості вмісту вітаміну В 3, а й від форми, в який він в них міститься. Так, в бобових культурах він знаходиться в легкозасвоюваній формі, а в зернових (жито, пшениця) міститься майже незасвоювана організмом форма. 
Нікотинова кислота міститься в наступних харчових продуктах: печінка, арахіс, м'ясо свійської птиці, лосось, телятина, яловичина, свинина, гриби, оселедець, бобові, картопля. 
Крім надходження в організм вітаміну В 3 з продуктами харчування, доведено можливість його синтезу в організмі людини з амінокислоти триптофану, але тільки при достатньо великій кількості тваринного білка в раціоні. 
Нікотинова кислота є одним з найбільш стійких вітамінів щодо кулінарної обробки, зберігання і консервування. 
Добова потреба у вітаміні В 3 для дорослих - 15-28мг. 
При нормальному раціоні з достатнім вмістом білка потреба організму людини у вітаміні В 3 повністю задовольняється.

Вітамін В 6

Вітамін В 6 (піридоксин) - водорозчинний вітамін з групи В. 
Піридоксин синтезується в організмі кишковою мікрофлорою. Але цей синтез може порушитися при кишкової інфекції та інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при тривалому застосуванні сульфаніламідних і протитуберкульозних препаратів, а також при застосуванні антибіотиків широкої дії. 
Піридоксин надходить в організм з продуктами тваринного і рослинного походження. Найбільш багаті піридоксином: дріжджі сухі пивні, печінка, рис цілий, пшоно, кукурудза, борошно 1 сорту, риба, м'ясо, деякі фрукти і овочі.  Піридоксин стійкий до теплової обробки, але досить чутливий до дії світла. 
Добова потреба у вітаміні В 6 для дорослого - 2-25 мг. 
Потреба в піридоксині зростає при споживанні значної кількості білка, при опроміненні іонізуючою радіацією, при застосуванні деяких методів лікарської терапії і при серцевій недостатності. 
Гіповітаміноз, пов'язаний з недостатністю піридоксину в продуктах харчування, зустрічається рідко, але відзначається у алкоголіків, у хворих з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, у хворих атеросклерозом і хронічними серцево-судинними захворюваннями. У дорослих гіповітаміноз призводить до порушень діяльності центральної нервової системи (дратівливість, сонливість, депресія, неврити); захворювань шкірних покривів і слизових (себорейний дерматит, стоматит, запалення язика, кон'юнктивіт). 

Вітамін В 12

Вітамін В 12 (кобаламін, ціанокобаламін) розщеплює жири, бере участь в біосинтезі нуклеїнових кислот, впливає на обмін речовин, переважно білків, і на процес кровотворення, активізуючи згортання крові, нормалізує кровопостачання очей. 
В організмі людини синтезується мікрофлорою кишечника, але цієї кількості для забезпечення життєдіяльності недостатньо. Додатково в організм людини вітамін В 12. надходить тільки з їжею тваринного походження. 
Вміст вітаміну В 12 великий в деяких продуктах харчування: печінка і нирки яловичі, серце яловиче, тріска, печінка тріски, оселедець (філе), камбала, яловичина, свинина, телятина, сир, яйце (жовток), сир жирний, вершки, кефір, сметана 30%, молоко. 
Ознаки нестачі вітаміну В 12 в організмі: швидка стомлюваність, дратівливість, втрата апетиту, запалення язика, ахілія (відсутність соляної кислоти в шлунковому соку), порушення моторики кишечника, розвиток анемії, ураження нервової системи, що приводить до судом, порушення травлення. 

Вітамін Е

Вітамін Е (токоферолу ацетат) - жиророзчинний вітамін, природний антиоксидант, відіграє важливу роль в діяльності організму: бере участь в біосинтезі білків, зростанні клітин, у тканинному диханні та інших найважливіших процесах клітинного обміну, корисний для профілактики очних захворювань, таких як катаракта і дистрофія жовтої плями, взмозі запобігти ослабленню очних м'язів, косоокості і диплопії, покращує метаболізм, відновлює тканини ока і приймає участь у передачі імпульсів зображення. Крім того, сприяє виробництву з бета-каротину вітаміну А і допомагає захищати мембрани.
Добову потребу в токоферолі людина задовольняє з прийомом їжі рослинного і тваринного походження. 
Найбільш багаті токоферолами рослинні олії, особливо кукурудзяна та бавовняна, а також олія з пшеничних зародків. А ось продукти тваринного походження бідні токоферолом. 
Вітамін Е переважно використовується в комплексному лікуванні або з профілактичною метою у вигляді розчину токоферолу в олії, що випускається у флаконах по 10 20 25 і 50 мл або в капсулах.

Вітамін D

Вітамін D ( ергокальциферол (вітамін D2) із дріжджів, холекальциферол (вітаміну D3) із тканин тварин. Дефіцит вітаміну D підвищує ризик макулярної дегенерації.
Макулярна дегенерація характеризується погіршенням стану макули - невеликої області центральної частини сітківки, де концентрується найбільша кількість паличок і колб. Ця патологія є основною причиною сліпоти (перевищує сумарну кількість осіб з катарактою і глаукомою). При макулярній дегенерації уражається центральний зір, за допомогою якого реалізуються можливості навичок читання і водіння.
Однією з важливих характеристик ранніх стадій захворювання є друзи - скупчення ліпідних і білкових відкладень в оці. Організм сприймає їх як чужорідні і починає атакувати, у тому числі за допомогою реакції комплементного каскаду. Саме в цій реакції і бере участь білок CFH.
Вітамін D продемонстрував протекторні властивості при макулярної дегенерації через його протизапальний і протиангіогенний (уповільнення росту судин - одного з ознак пізніх стадій захворювання) ефекти.
Шкіра людини здатна синтезувати вітамін D під дією ультрафіолетових променів. Деяким людям для повного забезпечення необхідною кількістю вітаміну достатньо 15-30 хв. побути на сонці, при цьому маючи 10% відкритих ділянок шкіри. Проте взимку, коли рівень інсоляції нижче, забезпечити необхідну насиченість вітаміну D за допомогою сонця важко. Рекомендується вживати вітамін D і додатково споживати його з їжею в складі риби.

Лютеїн

Лютеїн -  один з головних пігментів сітківки. Він має потужну антиоксидантну дію, захищає очі від найбільш агресивних світлових хвиль, посилює гостроту зору, світлочутливість очей. Завдяки йому людське око здатне функціонувати досить тривалий час. Крім того, лютеїн помітно уповільнює розвиток макулярної вікової дегенерації, запобігає помутнінню кришталика, перешкоджає розвиток дистрофії сітківки ока.
У великих кількостях лютеїн міститься в шпинаті, який багато офтальмологи називають найкориснішим продуктом для очей,  а також у червоному солодкому перці та курячих яйцях.

Антоціани

Антоціани (або антоціанозіди) - природні антиоксиданти, що володіють протизапальними і антиоксидантними діями. Ці речовини зміцнюють стінки судин сітківки, захищаючи очі від ретинопатії і глаукоми. Антоціани містяться в чорній смородині і чорниці, малині, вишні, мускатному винограді.

Зеаксонтін

Зеаксонтін, як і лютеїн, захищає сітківку і запобігає помутнінню кришталика. Кукурудза, апельсини, манго і персики - багаті зеаксантином, а також помідори (сирі і піддані термічній обробці), петрушку, моркву.

Кальцій

Кальцій (глюконат кальцію) зміцнює зовнішню оболонку ока, зменшує проникність судин, сприяє попередженню крововиливів, чинить протиалергічну дію і запобігає спазмам очних м'язів.
Багато кальцію в насінні маку і кунжуту, молочних продуктах, твердих сирах, мигдалі, халві, кропі і петрушці, білокачанній капусті, шпинаті, яйцях, фундуку і волоських горіхах, а також в креветках, крабах, оселедці, скумбрії. Найкраще засвоюється організмом людини кальцій з молока, молочних і кисломолочних продуктів, при цьому, чим нижче жирність (вміст молочного жиру) продукту, тим більше в ньому кальцію.

Цинк

Цинк присутній у райдужній, судинній і сітчастій оболонках ока, підтримує на необхідному рівні вітамін А, покращує постачання сітківки киснем і сприяє поліпшенню структури зорового нерва.
Рекордсменами за вмістом цинку є наступні продукти: устриці, гарбузове та соняшникове насіння, волоські горіхи, кунжут, яловичина і печінка яловичини, злаки (пшениця, овес, жито), тверді сорти сиру, шоколад.

Магній

Магній дуже важливий для правильної роботи м'язової системи людини. Він відповідає за розслаблення м'язів. Судоми, спазми, гикавка, сіпання очей найчастіше є наслідком нестачі магнію в організмі. Магній в організмі людини взаємопов'язаний з багатьма речовинами: спільно з натрієм і фосфором забезпечує роботу нервової системи, допомагає засвоєнню кальцію.
 Магній міститься  в гречці та інших кашах, гарбузовому насінні, пшеничних висівках, какао, бобових, кедрових горіхах, кавунах, кукурудзяних пластівцях, скумбрієвих рибах.

Коли мова йде про профілактику проблем із зором, зовсім не обов'язково приймати вітамінні препарати, (якщо це не приписано лікарем), - достатньо щоб ваш раціон включав в себе продукти, які містять необхідні для поліпшення зору вітаміни в потрібній кількості.


Сонячне світло - найкращий природний антидепресант

Надалі ми поговоримо про вплив сонця, адже сонячне світло є найкращим природним антидепресантом, який рятує від туги і дарує відчуття щастя.

Сонячне світло важливе для нормальної роботи очей: видима частина спектра забезпечує нормальну роботу зорового аналізатора. Крім того, світло забезпечує нормальну життєдіяльність людини, визначає життєвий тонус, підсилює обмін речовин, покращує загальне самопочуття, впливає на психоемоціональну сферу, підвищує працьовитість і регулює біоритми людини.
Шість місяців на рік тривалість дня складає менше 12 годин. Восени та взимку ми прокидаємося в темряві і завершуємо свої денні справи багато годин після заходу сонця. Та ще в осінньо-зимові дні часто буває похмура погода, коли сонце взагалі не показується з-за хмар.
 З точки зору біології ми є денними істотами, і напряму залежимо від сонця.  Світло необхідна умова роботи ока, найтоншого і найбільш чутливого органу відчуття. Світло дає приблизно 80% інформації про зовнішній світ - у цьому полягає специфічна дія видимого світла. При нестачі природного освітлення виникають зміни з боку органу зору. Восени  природньої світлової стимуляції для організму недостатньо. При настанні сутінків і темноти зір поступово погіршується. Швидко наступає стомлюваність, знижується працездатність. У похмурі дні люди відчувають себе пригнобленими, що відбувається від збільшення зусиль щоб побачити що-небудь. Очі, які отримують достатньо світла, - сильні. Але якщо вони відчувають світловий голод, зір падає.

 Тривале світлове голодування призводить до ослаблення імунобіологічної реактивності організму і до функціональних порушень нервової системи. У людей, які проводять більшу частину часу в приміщенні без сонця, зір поступово послаблюється. Деякі з жінок вважають за краще жити в напівтемряві, закриваючи вікна шторами, щоб запобігти вицвітання килимів та меблів. Очі людей, які ведуть такий спосіб життя, відчувають сонячний голод і бояться світла. Сонце нам потрібно так само часто, як і їжа! Сонце розслаблює м'язи, стимулює райдужну оболонку. Навіть напівсліпі бачать краще після опромінення сонцем. Сонце - природне джерело здоров'я, найкращі ліки при свербінні і запаленні повік і очей. Дайте можливість очам споживати сонце якомога більше (однак це не означає, що ви повинні страждати від занадто яскравого світла!)

Сонце випромінює світло, під впливом якого в організмі відбуваються процеси, що призводять до активізації захисних сил.
Ультрафіолетове випромінювання є модулятором мінерального обміну, сприяє синтезу вітаміну D і активує кортико-адреналову систему, надає бактерицидну дію. Лікарі встановили, що щоденна потреба людського організму у вітаміні D становить близько 400 одиниць. Всього лише 15 хвилин дії сонячних променів на наше обличчя забезпечує нас необхідною денною нормою вітаміну D , який в свою чергу забезпечує надходження в потрібних пропорціях кальцію і фосфору в кістки людини, роблячи кістки міцними, захищаючи від рахіту та інших кісткових захворювань.
Сонячне світло регулює сон і покращує його якість, підвищує продуктивність праці, допомагаючи краще сконцентруватися і збільшуючи рівень розумових здібностей, підвищує настрій, безпосередньо беручи участь у синтезі організмом «гормону щастя» - серотоніну.Для компенсації нестачі світла використовують штучні джерела світла для зовнішнього та внутрішнього освітлення - чим коротше світловий день, тим більше електрики ми витрачаємо. Але це, насправді не може замінити нам сонячне світло. Намагайтеся підтримувати організм у постійному тонусі. Регулярно займайтеся спортом, більше рухайтеся, намагайтеся якомога частіше перебувати на свіжому повітрі, не упускаючи можливості прогулятися в сонячний день!
 

Немає коментарів:

Дописати коментар