Чому потрібно захищати
очі від сонця?
- Сьогодні, як правило, до лікаря-офтальмолога звертаються з двох причин: це алергічні захворювання очей і активний вплив ультрафіолетового випромінювання. Тому дуже актуальною в цей час є пропозиція захисних засобів органу зору, до яких належить сонцезахисні окуляри. Їх якість вимірюється рівнем захисту від ультрафіолетового випромінювання. Починаючи з ранньої весни і закінчуючи пізньою осінню, наші очі як найбільш делікатний і важливий орган людського організму потрібно плекати і берегти. Оскільки зорове зображення формується за рахунок видимої частини спектру, то вона є корисною для органа зору. Але, на жаль, є і згубні види спектру сонячного проміння - інфрачервоне та ультрафіолетове. Це невидима частина спектру. Найбільш згубним для зору є ультрафіолетове випромінювання. Тому що воно викликає руйнування фоторецепторів, де формується зорове зображення, вивільнення так званих вільних радикалів, що призводять до органічних змін органу зору, і формування дегенеративних змін, формується дистрофія сітківки. Зір втрачається безповоротно, не лікуючись жодними доступними хірургічними і терапевтичними методами, - говорить Наталія Мержиєвська.За словами лікаря-офтальмолога, найзгубнішим для ограну зору є ультрафіолетове випромінювання.
- Нещодавно ми спостерігали повне сонячне затемнення. У нас була маса пацієнтів, яких життя змусило прийти до лікаря з опіками сітківки ультрафіолетовим випромінюванням. Особисто у мене в стаціонарі лежало троє хворих, у яких було діагностовано зниження зору від стовідсоткового рівня до сотих. Тобто від одиниці до сотих. Вони звернулися вчасно - рівень пошкодження неглибокий, ступінь опіку була 1-2, тому нам вдалося за допомогою лікувальних методів відновити зорові функції до стовідсоткового рівня. Але, на жаль, це може бути тимчасовий ефект, тому такі пацієнти мають спостерігатися у лікаря-окуліста упродовж тривалого часу. Адже віддалені наслідки ультрафіолетового випромінювання можуть проявитись дистрофічними змінами з безповоротною втратою зору.
Варто пам’ятати, що під час сонячного затемнення не можна дивитися на сонце. Воно зараз дуже активне і агресивне, тому актуальним є захист органа зору сонцезахисними окулярами.
Як обрати якісні сонцезахисні окуляри?
Лікар наголошує, що окуляри варто обирати якісні. Так, потрібно зважати на три критерії:- наявність поляризаційного шару в лінзі. Він є не в усіх відомих світових брендах. Такий шар необхідний, тому що покращує якість зображення, забирає вторинні аберації (бліки), нечіткість першого порядку;
- ступінь захисту від ультрафіолетового опромінення. Він запрограмований при виготовленні самої лінзи. Залежить від якості полімеру, з якого виготовляється лінза;
- ступінь тонування для комфорту зору, який пацієнт визначає індивідуально. Тобто є повністю затемнені окуляри, є середньо і помірно затемнені.
Із відомих якісних брендів, які представлені на українському ринку і є доступними в ціні, можна назвати фірми італійського виробництва "Solano" "Karrera" "Calvin Klein", "Vogue", "Guess", Christian Dior", "Giordio Armany", "Paco Rabanne", "Gant", "Ray Ban", "Gohn Galliano", "McLaren Sport", "Polaroid", "Karen Walker", "Carolina Herrera", "Levis", "Trussardi".
Дитячі сонцезахисні окуляри варто обирати таких марок: "Solano", "Swing", "Eclipsy", "SHBEK", "Guess".
В чому небезпека дешевих окулярів?
Окуляри, які купуєте на ринку, китайського чи турецького виробництва. Вони виготовлені з пластику низької якості, часто деформують зображення на сітківці, мають тільки певний ступінь тонування, який часто буває не найкращим, тому захисна дія оцінюється у відсотковому відношенні у 10-15%.- Є пацієнти, які мають проблеми оптичної будови ока і потребують постійної корекції оптичними лінзами. Для них передбачені лінзи зі спеціальним тонуванням (оптична лінза покривається тонуючим, захисним шаром, який теж дає захист від ультрафіолетового опромінення). Водії та люди, які користуються корекцією, на сьогодні надають перевагу фотохромним лінзам, тому що вони покращують зорові функції і вберігають від ультрафіолетового проміння.
До складу фотохромних лінз входять спеціальні фільтри, що захищають від ультрафіолетового опромінення. Адже є люди, які не переносять сильного тонування, вони користуються фотохромними лінзами з меншим ступенем тонування, які обов’язково мають ультрафіолетовий фільтр.
Отже, кожна якісна лінза повинна мати хоча б дві захисні одиниці: ультрафіолетовий фільтр і тонування.
Варто пам’ятати, що, купуючи якісні окуляри, люди платять і за бренд, але це якісний продукт. Лікар-офтальмолог Наталія Мержиєвська наголошує - свій орган зору потрібно захищати. Деякі люди можуть дозволити змінювати окуляри сезонно, залежно від тенденцій моди. Але є класичні окуляри, якими можна користуватися кілька років. Тому на хорошу річ не варто шкодувати грошей.
Повне інтерв’ю з Рівненським офтальмологом вищої категорії Наталією Мержиєвською,яка вродовж 25
років допомагає людям з проблеми зору, дивіться на сайті "ВСЕ" - "ВСЕ про сонцезахисні окуляри"
в серії публікацій корисних порад від провідних спеціалістів області.
Немає коментарів:
Дописати коментар